Telefon: sekretariat 42 61-77-975
e-mail: sporna.sekr.12@csk.umed.pl
Kierownik Oddziału: Dr hab. n. med. Anna Niwald
Pielęgniarka Oddziałowa: Marlena Stawska
Oddział Okulistyki pozostaje w nierozłącznej współpracy z jednoimienną Poradnią Okulistyczną. Personel Oddziału stanowi równocześnie kadrę specjalistyczną Poradni Okulistycznej.
Do leczenia szpitalnego, w trybie planowym, przyjmowane są dzieci i młodzież w wieku od 0 do 18 lat z regionu łódzkiego i spoza regionu (z całej Polski). Wymagane jest skierowanie do szpitala. Po badaniu dziecka, jeżeli zostało ono zakwalifikowane do hospitalizacji w Oddziale Okulistyki Dziecięcej, ustalany jest termin przyjęcia do leczenia szpitalnego. Oddział prowadzi wszechstronne działania diagnostyczne i lecznicze obejmujące zarówno leczenie operacyjne jak i postępowanie zachowawcze (trudnych diagnostycznie, ciężkich- ostrych i przewlekłych stanów chorobowych narządu wzroku).
Oddział posiada nowoczesną aparaturę do diagnostyki i leczenia chorób oczu. Posiadany sprzęt jest również wykorzystywany do działalności diagnostycznej i leczniczej w Poradni Okulistycznej, w bezpośredniej łączności z Oddziałem, usytuowanej w miejscu lokalizacji Uniwersyteckiego Centrum Pediatrycznego.
W Oddziale i Poradni poza podstawowymi badaniami okulistycznymi, wykonywane są badania obejmujące:
– ocenę refrakcji u niemowląt i małych dzieci w pozycji leżącej i siedzącej za pomocą ręcznego autorefraktometru,
– ocenę dna oka (siatkówka, nerw wzrokowy) za pomocą wziernikowania pośredniego, wykorzystania kamery siatkówkowej RetCam3 z możliwością dokumentacji fotograficznej
i na nośnikach elektronicznych,
– pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego w pozycji leżącej i siedzącej (tonometria aplanacyjna, impresyjna, bezkontaktowa),
-ocenę przedniego odcinka oka, pomiar grubości rogówki (OCT przedniego odcinka, pachymetria)
– angiografię fluoresceinową i indocjaninową dna oczu u dzieci w pozycji leżącej i siedzącej (RetCam 3, funduskamera),
-badanie morfologiczne siatkówki i nerwu wzrokowego oraz badanie naczyń siatkówki i naczyniówki – SOCT i angioOCT,
– badania elektrofizjologiczne (wzrokowe potencjały wywołane -WPW, elektroretinografia (ERG).
Dominująca działalność Oddziału skupia się wokół zagadnień dotyczących, wcześniactwa i jego powikłań w narządzie wzroku, ze szczególnym uwzględnieniem retinopatii wcześniaków- laseroterapia i stosowanie doszklistkowe preparatów anty-VEGF. Oddział zajmuje się diagnostyką i leczeniem zabiegowym. W chirurgii zeza wykonywane są operacje na mięśniach prostych i skośnych. Prowadzone jest także w wybranych stanach leczenie ortoptyczne i pleoptyczne zeza. Standardowo te ćwiczenia są wykonywane w Poradni Okulistycznej.
Ponadto w Oddziale są diagnozowane i leczone dzieci z jaskrą, zaćmą i różnego typu zmianami rozwojowymi. W jaskrze przeprowadzamy operacje przeciwjaskrowe i inne zabiegi (cyklodestrukacja ciała rzęskowego za pomocą krioterapii i laseroterapii), ale również wykonujemy badania diagnostyczne w trudnych przypadkach jaskry, połączonej z innymi ogólnymi zaburzeniami, i inicjujemy leczenie farmakologiczne. Prowadzimy leczenie chirurgiczne zaćmy z wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Operujemy dzieci z wrodzonym opadnięciem powieki górnej (ptoza).
W Oddziale leczone są także dzieci z wrodzonymi anomaliami naczyniowymi nagałkowymi, powiek i oczodołu (naczyniaki i malformacje). U tych pacjentów stosujemy leczenie chirurgiczne (wycięcie guza, embolizacja zmian) i farmakologiczne (propranolol, steroiody). Leczymy operacyjnie również guzy okołogałkowe łagodne i złośliwe, o innej etiologii niż naczyniowa.
Oddział i Poradnia zajmują się zabiegowym leczeniem wrodzonej niedrożności dróg łzowych.
Oddział prowadzi nowoczesne leczenie chorób zapalnych narządu wzroku (leczenie biologiczne), w tym ciężkich postaci zapalenia błony naczyniowej o różnej etiologii, także w przebiegu reumatoidalnego młodzieńczego zapalenia stawów, jak i w przypadkach ciężkich nawrotowych stanów zapalnych błony naczyniowej o innej etiologii.
Posiadane doświadczenie, wiedzę i umiejętności lekarze zatrudnieni w Oddziale Okulistyki Dziecięcej przekazują, występując na zjazdach i konferencjach naukowych i publikując artykuły w czasopismach okulistycznych i innych medycznych.