W dniu 26.10.2024r. w SPZOZ CSK UM w Łodzi odbyło się spotkanie podsumowujące akcję „Różowy Październik”. Naszym partnerem w organizacji spotkania została Fundacja OnkoCafe, dzięki której w naszym Szpitalu zagościły Ambasadorki Różowego Patrolu – osoby na codzień edukujące i motywujące kobiety w całej Polsce do samobadania, będącego filarem profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi.
Spotkanie, firmowane przez cały Zarząd CSK UM w Łodzi z Dyrektor Moniką Domarecką na czele, dedykowane było pacjentom i pracownikom Szpitala oraz studentom Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i innym gościom, chcącym uczestniczyć w spotkaniu. Czynny udział w spotkaniu wzięli również wybitni Profesorowie CSK UM – prof. dr hab. n.med. Paweł Ptaszyński – Zastępca Dyrektora ds. Medyczno – Organizacyjnych CSK UM w Łodzi, który przywitał Ambasadorki oraz licznie zgromadzonych uczestników, prof. dr hab. n.med. prof. UM Dariusz Nejc – Specjalista chirurgii onkologicznej z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu operacyjnym nowotworów oraz prof. dr hab. n.med. Jarosław Kalinka – Specjalista ginekologii i położnictwa oraz perinatologii, którzy podzielili się wiedzą ze słuchaczami z zakresu onkologii i ginekologii, odpowiadając również na zadawane przez uczestników pytania.
W trakcie prelekcji Ambasadorki Różowego Patrolu przedstawiły statystyki dotyczące tematyki raka piersi w Polsce, zasady funkcjonowania programów przesiewowych, dostępność badań oraz placówki, w których pacjenci mogą szukać pomocy w przypadku wykrycia guza piersi.
Najważniejszą częścią spotkania, a jednocześnie zamykającą treści na nim przekazywane, były warsztaty samobadania piersi przy wykorzystaniu profesjonalnych fantomów.
Konkluzją wszystkich naszych działań było uświadomienie, że RAK to NIE WYROK, a jego wczesne wykrycie, w obecnych czasach, daje możliwość skutecznego wyleczenia