Informacja o wpływie wykonywanej przez jednostkę organizacyjną działalności na zdrowie ludzi i na środowisko - za 2022 rok

czw., 2023-08-17 Krzysztof Domeradzki

Informujemy, że Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wykonuje działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące. Polega ona na:

  • uruchomieniu pracowni rentgenowskich (zezwolenie PWSSE w Łodzi)
  • uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie

jonizujące (zezwolenia PWSSE w Łodzi )

  • zgody na działalność medyczną związaną z wykorzystaniem promieniowania

jonizującego (zezwolenie PWSSE w Łodzi )

  1. Obszary, w których stosowane jest promieniowanie jonizujące:
  • rentgenodiagnostyka i radiologia zabiegowa,
  1. Zapewnienie bezpieczeństwa ogółu ludności i pracowników Wszelkie czynniki ryzyka związane z działaniem promieniowania jonizującego dla wszystkich wymienionych działalności, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, są redukowane poprzez zapewnienie pacjentom i pracownikom środków ochrony indywidualnej zalecanych przez nadzorujących inspektorów ochrony radiologicznej (fartuchy, garsonki, osłony na tarczycę, , gogle, itp). Osłony te wykonane są z materiału o zalecanym równoważniku Pb we wszystkich komórkach organizacyjnych, w których wykonywane są procedury z zastosowaniem promieniowania jonizującego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby biorące udział w medycznych procedurach z zastosowaniem promieniowania jonizującego są zakwalifikowane do właściwej kategorii narażenia B oraz objęte okresowymi pomiarami dawki i kontrolą narażenia (dawkomierze indywidualne na całe ciało, na dłonie oraz oczy).

Dla wszystkich urządzeń radiologicznych, przeprowadzane są okresowe testy podstawowe oraz coroczne testy specjalistyczne, jak również cykliczne przeglądy serwisowe, zgodnie z obowiązującymi w Szpitalu procedurami oraz zaleceniami producentów.

Bezpieczeństwo zarówno pracowników jak i osób spoza Szpitala zapewniają właściwie dobrane osłony stałe, co potwierdzają pomiary dozymetryczne dla odpowiednich parametrów ekspozycji, zgodnych z zatwierdzonymi projektami osłon stałych. Wszystkie pracownie, w których stosuje się promieniowanie jonizujące, spełniają więc wymagania ochrony radiologicznej, a projekty osłon stałych dla tych pracowni zostały pozytywnie zaopiniowane przez PWSSE w Łodzi. . Skuteczność tych osłon potwierdzają wyniki pomiarów dozymetrycznych.

Personel uprawniony do realizacji procedur medycznych z zastosowaniem promieniowania jonizującego podlega obowiązkowym szkoleniom zarówno z zakresu szeroko rozumianej ochrony radiologicznej jak i ochrony radiologicznej pacjenta.

Wszystkie procedury radiologiczne z zastosowaniem promieniowania jonizującego realizowane są z uwzględnieniem najwyższej troski o bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu zatrudnionego w warunkach narażenia na to promieniowanie.

  1. Działalność medyczna z wykorzystaniem promieniowania jonizującego
  • Rentgenodiagnostyka i radiologia zabiegowa

Działalność wykonywana w zakresie rentgenodiagnostyki i radiologii zabiegowej , nie prowadzi do zwiększonego narażenia na promieniowanie jonizujące.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmierzone wartości dawek efektywnych nie przekroczyły wskazanych w Ustawie Prawo Atomowe dopuszczalnych wartości dawek granicznych wynoszących dla:

  • Pracowników: 6 mSv/rok;
  • ogółu ludności : 1 mSv/rok.

W trakcie ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano sytuacji awaryjnych dotyczących stosowania promieniowania jonizującego.

Działalność we wszystkich wymienionych powyżej obszarach prowadzona jest zgodnie obowiązującymi przepisami prawa oraz wymogami w zakresie ochrony radiologicznej.