Klinika Endokrynologii

wt., 2018-09-25 Joanna Barden

Sekretariat

Barbara Krysztofowicz  42 201 44 20

 

Kierownik dr hab. n. med. , prof. UM Agnieszka Siejka

 

P.o. pielęgniarki Oddziałowej

Lidia Ligocka-Witczak

 

 

W 2018 roku Klinika Endokrynologii została przeniesiona ze szpitala im. Dr S. Sterlinga do Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Klinika Endokrynologii to ośrodek oferujący kompleksową opiekę w zakresie diagnostyki i leczenia schorzeń układu endokrynnego, w tym na chwilę obecną główny ośrodek w regionie zajmujący się leczeniem farmakologicznym chorych z nowotworami neuroendokrynnymi i rakiem kory nadnercza.

Jednostka posiada możliwość przeprowadzania pełnej diagnostyki biochemicznej, hormonalnej i obrazowej we wszystkich schorzeniach endokrynnych, w tym w chorobach przysadki, nadnerczy, tarczycy, gonad i w nowotworach neuroendokrynnych.

W szpitalu funkcjonuje także Poradnia Endokrynologiczna udzielająca rocznie kilkanaście tysięcy porad specjalistycznych.

Diagnozujemy i leczymy m.in.:

  • zaburzenia czynności tarczycy (niedoczynność, nadczynność, zapalenia tarczycy, wole guzkowe nietoksyczne), w tym leczymy radioizotopowo łagodne choroby tarczycy we współpracy z Zakładem Medycyny Nuklearnej CSK
  • choroby przytarczyc (nadczynność i niedoczynność przytarczyc)
  • orbitopatię tarczycową w przebiegu choroby Gravesa i Basedova (wymagającą leczenia pulsami steroidowymi)
  • przypadkowo wykryte guzy nadnerczy,
  • hormonalne przyczyny nadciśnienia tętniczego,
  • ACTH-zależny i ACTH-niezależny zespół Cushinga,
  • akromegalię,
  • guzy przysadki nieczynne hormonalnie i guzy czynne hormonalnie
  • późno ujawniający się wrodzony przerost nadnerczy,
  • niedoczynność przysadki,
  • zaburzenia miesiączkowania i zespoły przebiegające z hiperandrogenizacją u kobiet
  • nowotwory neuroendokrynne

We współpracy z Kliniką Elektrokardiologii CSK wykonujemy cewnikowanie żył nadnerczowych u chorych z hiperaldosteronizmem pierwotnym.

Zespół ośrodka tworzą wysoce wykwalifikowani endokrynolodzy o dużym doświadczeniu klinicznym. Rocznie w Klinice hospitalizowanych jest około 2 tysiące pacjentów, a w ramach Poradni Przyklinicznej konsultowanych około 15 tysięcy chorych.

W Klinice Endokrynologii prowadzone jest kształcenie przed i podyplomowe. Posiadamy 12 miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie endokrynologii. Klinika cieszy się dużym uznaniem ze strony lekarzy, którzy bardzo chętnie wybierają to miejsce w celu dalszego kształcenia się w endokrynologii a także jako lokalizację w celu odbycia stażu cząstkowego z endokrynologii w trakcie innych specjalizacji lekarskich. Prowadzimy też zajęcia dydaktyczne z endokrynologii dla studentów V roku Wydziału Lekarskiego i z Praktycznego Nauczania Klinicznego dla studentów VI roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

 

Lekarze specjaliści:

Dr n. med. Joanna Jankiewicz-Wika

Dr n. med. Hanna Kołodziej-Maciejewska

Dr n. med. Dorota Ptasińska-Wnuk

Dr n. med. Małgorzata Sacewicz-Nowak

Dr n. med. Ewa Salamon-Krekora

Dr n. med. Martyna Wojtaszek-Nowicka