Wszystkich pracowników CSK UM w Łodzi zapraszamy na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie

śr., 2020-08-19 Joanna Barden

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus grypy, który atakuje drogi oddechowe. Nie można lekceważyć choroby, ponieważ może ona stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Choroba jest szczególnie niebezpieczna zwłaszcza dla osób z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla cukrzyków, osób starszych, kobiet w ciąży lub małych dzieci.

                    Żeby skutecznie zapobiegać grypie i jej powikłaniom powinieneś  zaszczepić się przeciwko grypie.

Pamiętaj też, że poziom przeciwciał, które powstają w wyniku szczepienia, spada wraz z upływem czasu, może więc nie być wystarczająco wysoki, aby zabezpieczyć Cię przed zachorowaniem w kolejnym sezonie epidemicznym.

Szczepionki przeciwko grypie są skuteczne w zapobieganiu zachorowaniom u ok. 90% zdrowych dorosłych, w niektórych populacjach skuteczność może być mniejsza, znaczny jest jednak stopień zapobiegania powikłaniom związanym z chorobą. Aktualne szczepy do produkcji szczepionek są co rok polecane przez Światową Organizację Zdrowia.

Nie każdy może zaszczepić się przeciwko grypie. Do najważniejszych przeciwwskazań należą ostre choroby gorączkowe, uczulenie na białko jaja  kurzego, uczulenie na śladowe ilości antybiotyku zawarte w szczepionce. Przed szczepieniem zawsze zostaniesz zbadany przez lekarza, który po dokładnym wywiadzie zdrowotnym zakwalifikuje Cię do szczepienia.

Jak każdy lek szczepionki przeciwko grypie mogą powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Mogą wystąpić objawy miejscowe: zaczerwienienie, obrzęk, ból, stwardnienie w miejscu podania. Mogą również wystąpić objawy ogólne: złe samopoczucie, gorączka, dreszcze, ból mięśni, ból stawów, ból głowy, osłabienie, uczucie zmęczenia, pocenie się. Bardzo rzadko obserwowano reakcje alergiczne, reakcje skórne, nerwobóle, parestezje, drgawki z towarzyszącą gorączką, przejściową małopłytkowość, przemijające powiększenie węzłów chłonnych.

Wszystkich pracowników Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz pracowników zatrudnionych w innych podmiotach leczniczych na terenie województwa łódzkiego zapraszamy do udziału w „Programie szczepień przeciwko grypie sezonowej dla pracowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą z terenu województwa łódzkiego”.

Szczepienia będą przeprowadzane w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi do końca listopada 2020r.

Sposób rejestracji pacjentów do Programu:

Zespół Poradni Specjalistycznych Centrum Kliniczno-Dydaktycznego, 92-213 Łódź, ul. Pomorska 251
– Osobiście w pok. 105 Poradni w godzinach 9:00-13:00
– Telefonicznie: (42) 201 41 04 w godzinach 9:00-13:00
– Elektronicznie: k.gortat@csk.umed.pl

Uniwersyteckie Centrum Pediatrii im. M. Konopnickiej, 91-738 Łódź, ul. Pankiewicza 16
– Osobiście w pok. 37 w godzinach 9:00-13:00
– Telefonicznie: (42) 617 79 09 w godzinach 8:00-14:30
– Elektronicznie: h.gmaj@csk.umed.pl

 Jedynym źródłem finansowania Programu szczepień przeciwko grypie sezonowej dla pracowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą z terenu województwa łódzkiego jest  Samorząd Województwa Łódzkiego.