tel 42 279 24 28
Jesteśmy z Wami od pierwszych chwil
W pierwszych minutach życia lekarz neonatolog ocenia noworodka wg skali Apgar, w której noworodek może otrzymać maksymalnie 10 punktów, czyli po 2 punkty za każdy z pięciu poniżej wymienionych parametrów:
- zabarwienie skóry,
- napięcie mięśniowe,
- częstość pracy serca,
- częstość oddechów,
- obecność odruchów noworodkowych.
Kontakt skóra do skóry
Zaraz po porodzie nagi noworodek jest kładziony na nagich piersiach mamy, która może go przytulić, a później przystawić do piersi. Jeżeli nie ma żadnych zastrzeżeń co do stanu noworodka oraz matki, maluszek pozostaje z rodzicami w sali porodowej przez około 2 godziny w kontakcie „skóra do skóry”.
Pierwsze badanie maluszka
Po dwugodzinnym kontakcie skóra do skóry noworodek jest następnie dokładnie badany. Pierwsze badanie obejmuje pomiary antropometryczne: obwodu główki, długości ciała, obwodu klatki piersiowej, masy ciała.
W pierwszym badaniu lekarskim oceniane są przede wszystkim proporcje ciała, obecność wad wrodzonych lub urazów okołoporodowych. Badaniu podlega również czynność serca, wydolność oddechowa oraz brzuszek i stawy biodrowe, odruchy noworodkowe. Potem trafia – wspólnie z mamą – na oddział neonatologiczny.
Komfort i bezpieczeństwo
Większość sal na oddziale stanowią dwuosobowe pokoje z własnymi łazienkami i stanowiskami do pielęgnacji noworodków.
Nad bezpieczeństwem matek i dzieci czuwa zespół wykwalifikowanych położnych oraz lekarzy ginekologów i pediatrów, dbając o prawidłowy przebieg połogu i prawidłową adaptację noworodka do nowych warunków życia.
Dbając o komfort naszych pacjentów, stosujemy system rooming-in, co oznacza, że każdy zdrowy noworodek przez cały czas jest ze swoją mamą. Jeśli poród zakończy się zabiegiem cięcia cesarskiego- noworodek w oczekiwaniu na mamę oraz pierwsze karmienie – jest w sali po cięciach cesarskich kangurowany przez tatę.
Troska o noworodka
Wszystkie czynności pielęgnacyjne noworodka, a także badania lekarskie i zabiegi – jeśli tylko mama wyraża takie życzenie – odbywają się w jej obecności, np.:
- szczepienia ochronne przeciwko WZW–B oraz gruźlicy,
- podanie witaminy K,
- podanie witaminy D,
- ważenie itp .
W trakcie pobytu dziecka na oddziale neonatologicznym wykonywane są wszystkie standardowe procedury, zgodnie z obowiązującymi standardami opieki nad noworodkiem tj:
- Profilaktyka przeciw chorobie krwotocznej noworodka
Dziecko otrzymuje domięśniowo profilaktyczną dawkę witaminy K. Witamina K jest potrzebna jest do prawidłowego krzepnięcia krwi. Noworodek nie wytwarza sam tej witaminy, dlatego konieczne jest jej podanie w pierwszej dobie życia. Zapobiega to krwawieniom np. z przewodu pokarmowego, czyli objawom krwotocznej choroby noworodków.
- Profilaktyka przeciw rzeżączkowemu zapaleniu spojówek
Zabieg polega na profilaktycznym założeniu na spojówki oczu maści erytromycynowej i wykonuje się go na sali porodowej zaraz po urodzeniu dziecka.
- Przesiewowe badania słuchu
Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Jeżeli wynik badania jest wątpliwy, należy jeszcze raz zbadać słuch po wypisie ze szpitala w poradni audiologicznej.
- Przesiewowy screeining metaboliczny
Badanie wykrywa wrodzoną niedoczynność tarczycy, mukowiscydozę czy fenyloketnurię, a także wrodzony przerost nadnerczy oraz inne choroby metaboliczne. Jeżeli wynik testu jest nieprawidłowy – rodzice otrzymują informację listownie (po około trzech tygodniach na adres podany w szpitalu) z zaleceniem powtórzenia badania w poradni rejonowej.
- Test pulsoksymetryczny
Dwukrotnie wykonany test pulsoksymetryczny.